נשים ועסקים - ניהול כספי של העסק

נשים רבות מנהלות עסקים עצמאיים, אולם במקרים רבים, הן נרתעות ומשאירות את ניהול הצד הכספי לגברים, לבן הזוג.
ניהול המשפחה והתקציב המשפחתי עומד לחלוטין בקריטריונים של עסק, אשר מגלגל כספים רבים במהלך החיים. לכן אין סיבה שמצד אחד ננהל את המשפחה, אבל בעסק שלנו נניח למישהו אחר לטפל בדברים.
תבנית החשיבה אומרת, שמאחר שאנחנו עובדות יותר עם הרגש, יהיה לנו קשה לנהל כסף, כי שם צריך להיות אנליטית וקרה, לכן במקרים רבים נשים מעדיפות לתת לגברים מסביבן לנהל להן את הכסף.
המציאות מוכיחה אחרת, שדווקא נשים מסוגלות לנהל כסף טוב יותר מגברים (ברוב המקרים), בשל היותן רצות למרחקים ארוכים ורואות קדימה.
נשים מסוגלות לבקש עזרה ולהגיד "אני לא יודעת" והן גם קנייניות מעולות, המכינות את "שיעורי הבית" שלהן לפני ביצוע. נשים גם משקיעות יותר בלמידת עומק ובלמידה מאחרים.
אז למה כשאנחנו קוראות מתכון, ולא הבנו עד הסוף את ההסבר, נשאל שוב ושוב עד שנבין, אבל אם נשב בבנק (במקרה שכבר הגענו לשם) ולא נבין מה אומר המונח "ריבית אפקטיבית", נתבייש לשאול? זה בסדר גמור לא להבין בתחומי חיים מסויימים, אבל היום, כשהמידע קיים בכל ערוצי החיפוש, צריך רק להיות יצירתיים בחיפוש התשובות.
אפקט ההבנה מאפשר לנו לראות את כל התמונה ולא להיות מובלים ע"י אינטרסים זרים של גופים ואנשים מסביבנו. רק ככה נוכל לקדם את חיינו למקום הטוב ביותר עבורנו. אף אחד לא יעשה את זה טוב יותר מעצמנו. גם בזוגיות / שותפות עסקית, קריטי שנעבוד יחד בשקיפות וניתן את דעתנו לפרטים הקטנים בניהול תקציב ויעדים כלכליים.
אני מאמינה שאין משהו שנשים לא מסוגלות לעשות, זה רק עניין של בחירה. אם נוח לך שמישהו אחר מנהל את התקציב, דואג לחסכונות ומשקיע נכון את הכסף לעתיד, אין בעיה, זה בסדר גמור. אבל אם הדברים לא מתנהלים בשקיפות, אם את בעלת עסק עצמאי וחשוב לך לנהל אותו, אם משהו לא ממש עובד, זה הזמן לקחת אחריות וללמוד לנהל את הכסף שלך ושל משפחתך. אוסיף ואומר שגם אם דברים מתנהלים בסדר, ברוב המקרים, הבנת התהליך לעומק וחוות דעת נוספת של אישה משפרים את התוצאות בהצלחה.

 

5 עצות לאישה היוצאת לעצמאות:

  1. הגדרת מטרות – "הציבי לעצמך ציונים",  כדי להגיע למשהו מסויים צריך להגדיר אותו. צריך לייצר חזון ולהגדיר את המטרות ורק אח"כ לחפש את האמצעים להגיע לשם.
  2. ראיה אסטרטגית – כנשים, הרבה יותר פשוט לנו לראות לטווח ארוך. זה ניכר בחינוך הילדים וגם במיצוב קריירה. יש לנו סבלנות. לכן, חשוב לנצל את התכונה הנשית הזו להצלחה.
  3. אינטואיציה נשית – יש לנו "תחושות בטן" וכישורי אינטליגנציה רגשית טובים למדי מעצם הולדתנו כנשים. יש חשיבות בשימוש בכלים האלה לצורך רתימה של משאבים אנושיים וכלכליים, שישרתו את ההצלחה שלנו ויסייעו לנו לעלות בסולם.
  4. תעוזה – אישה שרוצה לשנות את חייה, חייבת להבין שלצורך כך היא צריכה לקחת סיכונים (מחושבים), אחרת אין סיכוי להצלחה. חשוב מאוד להבדיל בין סיכון מחושב להימור מסוכן ולעשות מהלכים אחרי חשיבה והתייעצות עם אנשי מקצוע ומומחים מכל תחום.
  5. סביבה – חשיבות מכרעת יש בסביבה בה אנו מוקפות. כולנו לוקים בתבניות חשיבה, שיכולות לעכב את ההצלחה של עצמנו, אך קשה עוד יותר להלחם בתבניות חשיבה של הסובבים אותנו. לכן, אישה שרוצה לנצח את העולם חייבת להקיף את עצמה בתמיכה ובנשים מצליחות.

מודל להצבת מטרות
כדי להיות חכמים- SMART עלינו להציב מטרה באופן שתוכל להיות מושגת:
S- Specific ספציפית – על המטרה להיות מוגדרת ומובדלת
M – Measurable מדידה – על המטרה להיות משהו שאפשר לכמת ולמדוד לאורך זמן
A – Achievable בר השגה – לא משהו דמיוני (תתפלאו כמה דברים הם ברי השגה גם אם לא חשבנו אותם לכאלה)
R –Result oriented מוכוון תוצאה
T- Time זמן – חובה להציב מטרות בתוך גבולות ברורים של זמן להשגתן

כדי לנצח באמת צריך להיות מאסטרים MASTER בכל תחום ולכן חובה להוסיף e = energy כריזמה ואנרגיות טובות יעשו את כל ההבדל בין בינוניות להצלחה מסחררת.

בהצלחה!
כרמי אור
יועצת ומאמנת לכלכלת המשפחה
carmi@ozar.co.il

עבור לתוכן העמוד