עבודה מהבית

"אבל אני אוהב להיות בבית..."
לנהל עסק מהבית – כדאי? לא כדאי? ואיך לנהל עסק מהבית ולהישאר שפויים ויעילים?

להפעיל מכונת כביסה, להכין הצעת מחיר, לנשנש משהו, לשוחח עם לקוח, לענות למיילים, לנשנש עוד

משהו, לתלות את המכונה שהסתיימה, לדבר עם ספק חיצוני, להוריד את מפלס הכלים בכיור, לערוך שיחת ועידה אינטרנטית, עוד קצת מיילים ואולי עוד נשנוש קטן...
אם זה נשמע לכם מוכר, ודאי ניסיתם לעבוד מהבית לפחות יום אחד.
ישנם לא מעט אנשים שאומרים שעבודה מהבית זה דבר שלא מתאים לכל אחד.
יכול להיות שזה נכון, אבל הבעיה היא שלא כל העצמאיים יכולים להרשות לעצמם להחזיק משרד, בטח לא בתחילת הדרך, כך שלפעמים אין ברירה.
האלטרנטיבה לעבודה מהבית היא לעבוד בבית קפה, וזה בטוח לא מתאים לכל אחד.
כדי לעזור לכם להחליט מה עדיף, בכתבה הפעם ננסה להבין יתרונות, חסרונות וגם ניתן טיפים איך לעבוד מהבית ולעשות את זה בצורה הטובה ביותר.


"אין כמו בבית!" – כמה יתרונות בולטים:

  1. חסכון בעלויות של שכירות וציוד לעומת משרד, ולעומת בית קפה חסכון בעלויות האוכל והשתייה.
  2. ניצול נכון של הזמן - אין נסיעות והתרוצצויות, והעבודה זורמת יותר ביחס לבית קפה בו עלול להיות  קשה להתרכז בגלל הרעש וההפרעות.
  3. חסכון בעלויות הנסיעות והדלק, לעיתים ממש נחסך רכב שני בבית!
  4. והכי בולט -  נוחות. לובשים את מה שנוח, מתנהגים איך שנוח,  ושומעים איזו מוזיקה שאוהבים ובווליום שנוח לנו... אין כמו בבית!


"עוד רגע אחד בבית ואני משתגע!" כן, יש גם כמה חסרונות...

  1. קשה כל הזמן להיות בבית, פסיכולוגית ונפשית: אין הפרדה ברורה בין העבודה לפנאי, בין העסק למשפחה ולבית. אנחנו זקוקים למסגרות ולפעמים עובדים טוב יותר ואפילו יצירתיים יותר בתוך מגבלות. נוח מאד להישאר בפיג'מה ולעבוד, אבל כשאנחנו מתלבשים ויוצאים לעבודה – המוח שלנו מקבל מסר ברור – עכשיו יוצאים לעבודה!
  2. העסקת עובדים לא תמיד מתאפשרת בגלל נוחות ומיקום גיאוגרפי, אלא אם כן בורכנו בבית מרווח ויש חדר / יחידה נפרדת המשמשת כמשרד.
  3. דרושה משמעת עצמית גבוהה מאחר והפיתויים גדולים – החל מהמיטה שקוראת לנו לשינת צהריים מפנק ועד המקרר שקורץ לנו ומתעקש שנשנש משהו ממש עכשיו.
  4. תדמית – עסק מהבית עלול להיתפס בעיני הלקוחות כפחות רציני, ופונה ללקוחות קטנים יותר. חברות גדולות בדרך כלל יצפו לפגוש אתכם במשרד ולא רק בבתי קפה.


מה השורה התחתונה?
עסק מהבית זה לא פיקניק כמו שחושבים, אבל – פעמים רבות התועלת הכספית שווה את המאמץ. ההצעה שלנו היא לנשוך את השפתיים ולמשוך כמה שאפשר בניהול העסק מהבית - כמו שבצעירותכם ניסיתם כמה שיותר לדחות את רכישת הרכב הראשון (כי יותר חסכוני להשתמש בזה של ההורים) וכמו שלשכור דירה נהוג מאוד לעשות עם שותפים – כך גם ננסה לדחות את היציאה מהבית למשרד, עד שנהיה מוכנים באמת.

 

 

אמיצים שכמותכם – החלטתם לעבוד מהבית!
כמה טיפים מעשיים -  איך לעשות את זה הכי יעיל שיש:
1. "אני בתוך הבית נמצא, בתוך החדר האינטימי שלי..."
נכון לא תמיד מתאפשר לפנות חדר בשביל משרד – לפעמים זה חדרון ולפעמים אפילו שולחן עבודה בסלון.
"יש ילדים בבית? הלכה העבודה"...זה נכון, אבל תשפרו את הסיכויים לעבודה פרודוקטיבית, אם תקפידו להגדיר גבולות ברורים – הגדירו במה מותר ובמה אסור לגעת, הגדירו מהן שעות העבודה והשרישו את הרעיון שבשעות אלה בני הבית צריכים להתנהג כאילו אתם לא בבית.

2. "השעון נראה כמו שרודף אחרי עצמו..."
ניהול זמן מדוקדק הוא הסוד להצלחה עסקית בכלל, ובפרט בעבודה מהבית.
אל תתעצלו, לפני תחילת השבוע הגדירו לוח משימות שבועי, ובכל יום הגדירו לו"ז יומי. הגדירו זמן לשיחות ולמיילים, ונסו לא לקבל שיחות ומיילים מחוץ לשעות האלו.

3. "מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר?"
בבוקר חשוב לצאת מהפיג'מה! צריך לקום עם שעון מעורר מוקדם ובלי להתעצל - להתלבש ולהתחיל את היום מסודרים, גם אם אין פגישות. זכרו, חשוב לשדר למוח שלנו מסר – התחלנו לעבוד!

4. "עוד פגישה ועוד פגישה..."
תמיד לקבוע לפחות יום פגישות אחד מחוץ לבית. ואם זה לא קורה, כדאי אפילו לצאת יום אחד לעבוד בבית קפה רק בשביל להתרענן. רצוי לרכז את כל הפגישות השבועיות  ביום או יומיים מסוימים, כדי לחסוך בזמן ובדלק.

5. "מי אוהב אותך יתר ממני?"
אהבו את עצמכם וצ'פרו את עצמכם. הגדירו לעצמכם יעדים קטנים. עמדתם בהם? צ'פרו את עצמכם במשהו לאכול, בהפסקת קפה, בטיול בחוץ או כל דבר נוסף מחוץ לעבודה ולכסא שחשוב לכם לעשות, כך תשמרו על ריכוז ולא תקומו מהכיסא באמצע משימות.

6. "יש לי חדר משלי, ובחדר יש אור..."
נשמע מצחיק להתעסק עם תאורה? אז זהו שזה ממש חשוב... במשרדים בדרך כלל יש  תאורה חזקה, ואילו בבית סביר להניח שיש לכם מנורות ביתיות רגילות.
הקפידו על תאורה, אם אפשר טבעית ככל האפשר, וחזקה מספיק בשביל לשמור על העיניים שלכם ולשמור אתכם ערניים. זה יעזור לריכוז שלכם, לפרודוקטיביות, ואפילו למצב הרוח!

7. "נפרדנו כך, הייתה דממה..."
הקפידו להפריד בין העסק לבית כמה שיותר, זאת כדי להתנהל טוב יותר וגם כדי ליצור רושם מקצועי יותר אצל הלקוחות שלכם. קו טלפון נפרד בצירוף החלטה לא לענות לשיחות ביתיות בזמן העבודה, יעניק לכם שקט, תוכלו להקליט הודעת משיבון עסקית, ותימנעו מטעויות מביכות ולא מקצועיות (הילד החמוד שלכם רוצה לעזור, מרים את הטלפון בחדר השני וצורח "אימא!! זה בשבילך!"). פתחו גם תיבת מייל מקצועית ונפרדת, מגובה בחתימה יפה, עסקית ומעוצבת.

8. "צולל חופשי ללא מצנח, לכל הכיוונים נפתח, והתשוקה לכל כיוון אותי הורסת..."
קיבלתי הודעה בפייסבוק, אולי זה חשוב? אה נוטיפיקיישן, איזה קטע, החברה שלי מהגן מתחתנת! רגע, איך הגעתי לעמוד הזה עם כל התמונות של החתולים? 

אנחנו מוקפים בהתראות, צלילים, הודעות וזמזומים מכל עבר, אז איך אפשר לעבוד ככה? אי אפשר! אם אתם רוצים להתרכז ולעשות עבודה איכותית, אנחנו ממליצים, לפחות במשך עבודה על משימה - לסגור את הפייסבוק, הטוויטר וכל הרשתות האחרות, כולל גם את ה-what's up .

לסיכום:

חברינו השכירים שעובדים במשרד יכולים לחשוב שעבודה מהבית זה סוג של נופש, אבל מי שעובד מהבית יודע שזה לא פשוט.
מה שכן, בעזרת הגדרת כללים ומסגרות עבודה והקפדה עליהן – נהפוך את העבודה מהבית ליעילה, חסכונית ומהנה!

בהצלחה, וזכרו "אדם בתוך עצמו הוא גר..." לא כל כך חשוב מאיפה אנחנו בוחרים לעבוד, יותר חשוב את מי נביא לעבודה ובאיזו דרך נבחר לעבוד!

 

כותב המאמר: מיכה בר, מנהל פיתוח עסקי בקבוצת ביפר.

עבור לתוכן העמוד