מדוע תכנית עסקית הכרחית לעסק שלך?


 

 

תכנית עסקית היא אחת הסיבות העיקריות להצלחתו של כל עסק.

מדוע היא כל כך הכרחית, וכיצד בונים תכנית עסקית המבטיחה את הזנקת העסק קדימה? מאמר חובה לשוקלים פתיחת עסק חדש ולמנהלים עסק קיים.


התכנית העסקית היא השלד של העסק, הקירות שלו והגג שלו. היא חשובה בראש ובראשונה לך היזם, ומשמשת עבורך כמצפן בדרך להקמת העסק, המוביל אותך משלב הרעיון ועד לשלב היישום והרווחים.
עבור אלו מכם שמתחילים את דרכם בתכנון והקמת עסק חדש, ועבור אלו המנהלים עסק קיים, הכנו סקירה קצרה על היתרונות של התכנית העסקית וכיצד היא מסייעת בהקמה, ניהול וקידום העסק.


כתיבת תכנית עסקית - הופכים חלום למציאות
בשלב הראשון התכנית העסקית משמשת ככלי באמצעותו תוכלו לפרוט את החלום שלכם למציאות, לראות כיצד הוא בא לידי ביטוי על הנייר, ולבחון את הסיכויים שלו להפוך מרעיון מרגש לעסק משגשג. ייתכן שבשלב זה תגלו כי ברעיון יש הרבה יותר חורים ממה שחשבתם, אך אל דאגה, זו בדיוק מטרת התכנית – לאתר את הפרצות ולהתכונן אליהן מבעוד מועד.

השלב השני הוא בדיקת ההתכנות הפיננסית של העסק. באמצעות בניית תכנית עסקית נכונה תוכלו להבין מהן הדרישות הפיננסיות של העסק המתהווה ומהם סכומי הכסף אותם תצטרכו להשקיע בכל שלב. לאחר שהציגה בפניכם את סכומי ההשקעה הדרושים, התכנית העסקית היא הפתרון שלכם לגיוס המשאבים הדרושים. היום יותר מתמיד, בנקים ומשקיעים אחרים דורשים תכנית עסקית באמצעותה יוכלו ללמוד על יציבות העסק ועל פוטנציאל הרווח שלו, על מנת להחליט האם וכמה להשקיע בו. הצגת תכנית עסקית מפורטת ומקצועית למשקיעים, תקל עליכם את מלאכת השכנוע להשקיע בעסק שלכם.


התכנית העסקית תאפשר לכם להבין את השוק בו אתם עומדים להשתלב, ולמצוא את מקומו של העסק שלכם בין עסקים דומים. באמצעות תכנון נכון תוכלו למצוא את המאפיין המייחד של העסק שלכם, שיבדיל אותו משאר המתחרים ויגדיל את אחוזי ההצלחה שלו.  כמו כן התכנית העסקית מתייחסת להתפתחויות שונות בענף ולשינויים כלכליים, חברתיים ואפילו פוליטיים אשר עלולים להשפיע על העסק שלכם.


להתמודד עם ההווה ולהתכונן לעתיד
עסקים רבים נקלעים לקשיים לא מתוכננים לאחר פתיחתם. התכנית העסקית מאפשרת לכם לחזות מראש את דרישות העסק ולהתכונן אליהן מבעוד מועד, וכך להימנע מהפתעות בהמשך הדרך.


בעלי עסקים רבים מתייאשים בשלבים הראשונים של פעילותם העסקית, וסוגרים את העסק בתואנה כי הוא לא עונה על הציפיות. אך כמעט ואין עסק שהוא רווחי מההתחלה. התכנית העסקית מפרטת את השלבים שהעסק שלכם יעבור עד שיהפוך להיות עסק רווחי, ובכך חוסכת מכם את חוסר הוודאות בנוגע לעתידו של העסק. היא גם תמנע ממכם עוגמת נפש בעקבות הערכות מופרזות בנוגע לרווחיותו של העסק.
לתכנית העסקית חשיבות גדולה בתהליך קבלת ההחלטות בעסק. באמצעות תכנון מקדים תוכלו להימנע ממצבים בהם תידרשו להחלטות ספונטניות, ולקיים הליך קבלת החלטות מסודר שיתאים לתכנית הכללית של העסק.


התכנית העסקית היא גם כלי אסטרטגי לפיתוח עתידי של העסק, באמצעותו תוכלו לקבוע את האסטרטגיה של העסק ולהציב מטרות ארוכות. למשל אודות זמינות העסק שלכם בהתאם לקהל היעד. האם להשתמש בשירות מענה טלפוני אנושי, למתן מענה אנושי ללקוחות בכל שעות היממה או האם להגדיר שעות פעילות מסויימות של העסק.


גם אם אתם מנהלים עסק קיים, ולא הכנתם תכנית עסקית עד עכשיו, זה אף פעם לא מאוחר. הכנת תכנית עסקית לעסק קיים תאפשר לכם להכיר מחדש את הסביבה העסקית בה העסק שלכם פועל, לנתח את הפעילות העסקית שהייתה עד עתה ולבחון אפשרויות לשינויים שיהפכו את העסק לרווחי יותר, להכין תכנית פעולה לפיתוח העסק ולהציב מטרות ליישום בעתיד הקרוב והרחוק.

עבור לתוכן העמוד