עסק ילדים וחופש גדול - איך מסתדרים עם הכל וממשיכים להרוויח?

 

זוכרים כמה אהבנו את החופש הגדול כשהיינו ילדים? אבל היום, כשאנחנו הורים וגם בעלי עסק, אנחנו קצת פחות מחבבים אותו - החופש הגדול בפתח וההורים בעלי העסקים במתח. אז איך שורדים את החופש הגדול בהצלחה ודואגים שהעסק ימשיך להרוויח?

בשביל מה יש חברים?

להיות בעל או בעלת עסק עם ילדים שנמצאים בחופש זה לא דבר קל בכלל, אל תתביישו לבקש עזרה מהאנשים שסביבכם - משפחה, חברים, שכנים, מי שאפשר. הכינו אותם מראש לעובדה שככל הנראה תצטרכו עזרה, ונסו להבין מראש מי רוצה ויכול לעזור ובאיזה יום. אם תדעו שהשכנה מוכנה לקחת את הילדים אליה בכל יום שלישי, וסבתא תיקח אותם בכל יום חמישי, כבר תרגישו רגועים יותר. אל תחכו לרגע האחרון ותפילו תיק על אנשים מחוסר ברירה ומתוך מצוקה, בתיאום מראש זה יעבוד הרבה יותר טוב ונעים לכולם, גם לילדים.

 

ברוך בורא הקייטנות!

יש המון קייטנות פרטיות, מקייטנות רגילות ועד קייטנות מדע, טבע, מתמטיקה, שח, ספורט, אמנות ומה לא. אפשר לחשוב ששלחנו את הילד ללימודי תואר שני ולא לקייטנה... אז לא חייבים לרשום את הילדים לקייטנות הכי יקרות שיש. גם קייטנות העירייה הן טובות מאד ועושות את העבודה, ובסך הכל זכרו שגם הילדים בחופש ובסך הכל רוצים ליהנות קצת.

 

שיתופיות = חופש!

במיוחד לחודש אוגוסט, בו רוב הקייטנות לא פעילות, פתרון מצוין הוא התארגנות משותפת עם הורים אחרים.
5 זוגות הורים מתארגנים ובכל יום הורה אחר מעסיק את הילדים. עדיף להיות עם חמישה ילדים ולהפסיד יום עבודה אחד מאשר להיות עם ילד אחד כל יום במשרד. ובמידה ושני ההורים חולקים בנטל – קיבלתם פה 10 מפעילים פוטנציאליים, מה שאומר שתצטרכו לבדר את הילדים רק יום אחד בשבועיים. נהדר!

 

אפשר לעבוד כשהילד המשרד?

לא נשקר, קשה מאד לעבוד כשהילד במשרד. ואם יש כמה ילדים, אז בכלל קשה. אי אפשר לדעת מי ירביץ למי מתי ומי יבכה קודם. אבל אם בכל זאת לא היתה ברירה ולקחת את הילד למשרד (גם אם המשרד הוא בפינת האוכל בבית שלכם), אנחנו ממליצים לחשוב על זה מראש ולהביא לו כמה שיותר תעסוקה למשרד, וכזו שתעסיק אותו לאורך זמן. אפשר לתת לו אתגרים (עכשיו אימא עובדת על משהו, ואתה מסיים לבנות את כל המגדל), ולקחת הפסקות יזומות בכל שעה כדי להיות עם הילד, לשחק איתו, לדאוג לצרכיו ולספק את כל רצונותיו. בסוף ההפסקה המשותפת אפשר לתת לו אתגר נוסף שיעסיק אותו (למשל לבנות משהו בעיסת נייר או לצבוע חוברת צביעה וכו').
נכון, יותר הפסקות מאשר ביום עבודה רגיל, אבל לפחות אולי נצליח לקבל שעות שלמות של עבודה בשקט בין ההפסקות המשותפות.

 

מותר לכם לקחת חופש!

לפעמים אנחנו מרגישים שאם ניקח חופש לשבוע, כל העסק יקרוס. כמובן שזו לא המציאות, מותר לכם להודיע ללקוחות שלקחתם חופש, להיעזר בשירותי המענה האנושי בשם העסק של ביפר ולצאת לחופשה משפחתית עם הילדים. במיוחד בחודש אוגוסט, שבו כל המשק בחופש.
לא חייבים לנסוע לפריז או לרומא, אפשר גם לצאת לחופשה נהדרת בגליל. הילדים בכל מקרה לא זוכרים הרבה מהמקום בדרך כלל, הם זוכרים את החוויה!
אגב מומלץ ביותר לצאת גם לחופשה נוספת ללא הילדים. לשים את הילדים לכמה ימים אצל סבא/ סבתא/ דודה /חברים ולנסוע רק אתם, לבד או עם החצי השני, ולנקות את הראש.

 

במקום טאבלט – חוות נמלים ושתילים!

אם הילדים אתכם ואתם רוצים להעסיק אותם, ובמיוחד אם אתם צריכים לעבוד תוך כדי, לדבר עם לקוחות בטלפון וכו', יש דרכים טובות יותר מלתת לילדים סמארטפון וטאבלט. למשל חיות יעשו עבודה מצוינת. ילדים יכולים לשחק שעות עם הכלב, לצפות בחוות הנמלים או להאכיל את הארנב! כך הילד גם בונה קשר עם חיה, גם לומד לטפל וגם... מעסיק את עצמו!
דבר נוסף שעובד טוב הוא חקלאות. אם יש לכם גינה, מרפסת, או אפילו חלון גדול - קנו אדניות, אדמה, כמה שתילים ומשפך, ולמדו את הילדים לעבוד בגינה. חוויה נהדרת לילדים שיכולה להעסיק אותם שעות. ויהיה הכי כיף לראות בעוד כמה חודשים את האדנית פורחת וצומחת. אפשר ללמוד המון על החיים מחקלאות.

 

איך לא לצאת מרוששים מהחופש?

מלבד האתגר להמשיך ולתפעל את העסק בצורה טובה, יש אתגר נוסף – לא לתת לחופש ולילדים לרושש אתכם. לא חייבים ללכת לקניון ולהוציא המון כסף, ולא חייבים לקחת את כל השפחה ללונה פארק או למימדיון בכל יום. יש המון פעילויות חינמיות ונהדרות, שיהיו טובות לא פחות, כמו בילוי משפחתי בחוף הים (מה יותר כיף מזה?) טיולים בארץ - כדאי שיכללו אגם או נהר או מקור מים כלשהו, שהילדים יוכלו להשתכשך וליהנות (וגם אתם!) ועוד. כדאי להתארגן עם אוכל מראש ולא להתפתות לאכול בחוץ.
המלצה שלנו – נסו להפריד בין מה שהילדים רוצים ומה שכולם עושים, לבין מה שהילדים צריכים ומה שאתם חושבים שיהיה להם טוב.

ואל תשכחו, החופש הגדול זה כיף! בואו ננסה לזכור כמה אהבנו את החופש הגדול, הילדים נותנים לנו הזדמנות לחוות את זה מחדש. אפשר למזער את הנזקים ע"י השיטות שפה ואחרות, והעסק לא ירגיש שינוי לרעה. זו הזדמנות בשבילנו לקחת גם קצת חופש מהעבודה ולקבל פרספקטיבה על העסק ועל החיים שלנו.

אז תיהנו ושיהיה לכם אחלה חופש גדול!

עבור לתוכן העמוד