חולמים לפתוח עסק עצמאי? כך תעשו את זה נכון

חולמים לפתוח עסק עצמאי? כך תעשו את זה נכון (הגדל)

בעוד שחלקנו מסופקים מעבודתנו כשכירים, רבים מאתנו שומרים ומטפחים בסתר ליבנו את החזון לפרוץ החוצה עם עסק משלנו, להגשים את חלום העצמאות העסקית-כלכלית, תוך שאנו זוכים גם בחופש לפתח, ליזום, ולהביע את היצירתיות העסקית שלנו בדרכנו.

בין הרצון להיות הבוס של עצמנו לבין היכולת לתכנן, להקים ולנהל עסק משגשג - יש לא מעט צעדים, וכדי לצעוד בנתיב להצלחה יש לפעול בתבונה, ולדעת מהם אותם עקרונות היסוד להקמת עסק מצליח.

חשוב לדעת לפני הקמת עסק עצמאי:

1.   תכנית עסקית - כשכירים, רובנו לא מודעים לתמונה הרחבה אותה רואה בעל העסק, שכן אנו מתמחים בעמדה אותה אנו מאיישים במבנה הכללי של העסק. אך כל עסק, קטן ומקומי עד עסק בינלאומי רב-תחומי, מושתת על תכנית עסקית, במידה והשאיפה היא לשגשג.

לכן - צרו תכנית עסקית מקיפה, בעזרת איש מקצוע המתמחה בתחום זה.

2.   כלכלה - תמחור ומימון, עלויות הקמה ועלויות תפעול, אלו הם חלק מאותן הגדרות הדורשות התייחסות עמוקה ומלאה, ללא עיגול פינות. בנייה לקויה של הסעיפים הכלכליים העומדים בתשתית העסק עלולה להוביל לא רק להפסדים, אלא אף לקריסה, וגם כאן חובה להשתמש בשירותיו של בעל מקצוע לפני הקמת העסק, ואף במהלכו.

3.   ייחוד ומקוריות - נכון, יש אינספור מסעדות, אך תמיד יש מקום לעוד. ובכל זאת, בכדי לשגשג צריך משהו מיוחד, לפחות ברמת המיתוג. לכן, בנו בסיס ייחודי לקונספט השיווקי שלכם, בכדי לבלוט, ליצור ייחוד, ולייצר מיתוג לעסק שלכם, שיבדיל אתכם מהשאר וימשוך לקוחות לאורך זמן.

חיוני לתפקוד השוטף של העסק

1.   שירות הלקוחות – בימינו קיים מגוון רחב של עסקים המציעים שירות או מוצר זהה, ולכן כדי להצליח ולבדל את עצמך בשוק, צריך לשמור לא רק על טיב המוצר, אלא גם על רמת שירותיות גבוהה.

לכן - בנו מערך שירות יעיל ונבון, הכולל תסריטי שיחה מוכנים מראש המאפשרים מענה על כל שאלה שעלולה לעלות, וודאו כי ישנו מענה אנושי לעסק שלכם, גם אם הוא עסק קטן.

2.   בנו אתר אינטרנט - גם אם העסק שלכם לא מבוסס על רשת האינטרנט, הרי שאתר התואם את רוח העסק וזמין גם לטלפונים סלולאריים מהווה כרטיס ביקור עסקי וכלי שיווקי שאין לוותר עליו. עם זאת, וודאו כי האתר מתאים לעסק, ולא מנופח ללא צורך.

לכן - צרו תכנית לאתר שלכם, וודאו כי הוא מספק את המענה הדרוש מנקודת המבט של לקוח פוטנציאלי ולקוח קיים, והשיקו אותו במקביל להשקת העסק.

3.   ההמלצה האחרונה, וככל הנראה החשובה ביותר לביסוס העסק העצמאי שלכם הינה שימוש בספקים במיקור חוץ. הסטטיסטיקות מצביעות על העובדה החד- משמעית - בעלי עסקים הפונים לשירותי מיקור חוץ בדברים שהם לא מתמחים בהם, משגשגים הרבה יותר.
הסיבה היא פינוי זמן ומשאבים החיוניים לניהול השוטף של העסק, זמן ומשאבים שבקרוב, לכשתקימו את העסק, תגלו כמה הם חשובים. שירותים כמו תיאום פגישות, בניית תוכנית עסקית מקצועית, ניהול הכספים, גיוס משאבים וכיו"ב צריכים להיות על כתפיהם של אנשי המקצוע, בעוד שאתם נשארים חופשיים להיות יצירתיים וממוקדים בצמיחה וההתפתחות של העסק עצמו. לכן, מנפו את האפשרויות השונות למיקור חוץ של השירותים הנ"ל, ותבססו את העסק שלכם לעבר שגשוג והצלחה.

עבור לתוכן העמוד