אילו הוצאות נחשבות הוצאות מוכרות ויכולות לחסוך לך מצלצלים במעמד תשלום המיסים?

 

למה אנחנו רוצים לקבל הכרה על ההוצאות שלנו בכלל?
על רווחים בעסק שלנו אנחנו צריכים לשלם מיסים, מס הכנסה ומע"מ.
למעשה הרווח האמיתי הוא הכנסות פחות הוצאות, ורק עליו נשלם מס. כך שדיווח על הוצאות מקטין את הרווח שלנו, וכך מקטין את הסכום החייב במס, או במילים אחרות, משאיר יותר כסף אצלנו בכיס.
לדוגמה, אם הרווחתי השנה 100,000 ₪, אבל היו לי הוצאות בסדר גודל של 60,000 ₪. אז אני אחויב לשלם מיסים רק על הרווח, כלומר רק על  40,000 ₪. כמובן, האינטרס של בעלי העסקים הוא לדווח על כמה שיותר הוצאות.
כדי לדווח לרשויות המס, עלינו לשמור את החשבוניות והקבלות על הוצאותינו.

 

מהי הוצאה מוכרת?
הוצאה שמטרתה יצירת הכנסה היא הוצאה מוכרת, והוצאה למטרות הנאה פרטיות, אינה הוצאה מוכרת. למשל רכישת מלאי עבור החנות שלנו היא הוצאה מוכרת, אבל בילוי משפחתי בקולנוע, אינו הוצאה מוכרת.

אילו הוצאות מוכרות כמס? אילו קבלות לשמור? האם שכר דירה מוכר? מנוי אינטרנט? טלפון סלולרי? דלק?
כל הוצאות המשרד/מפעל/חנות הן הוצאות שמוכרות באופן מלא, כגון הוצאות חשמל, טלפון, ארנונה, שכירות, תיקונים בעסק, ביטוח העסק, שכר לעובדים, ביטוח לאומי, פיצויים, קרנות, בונוסים וכל הוצאה עבור העובדים. בנוסף תוכלו לקבל הכרה על השתתפות בכנסים מקצועיים והשתלמויות, ציוד שקניתם לעסק, הוצאות שיווק, הפקדה לקרן הפנסיה שלכם ולקרן השתלמות, ואפילו עבור עמלות לחברות כרטיסי האשראי העסקיים.

 

מה לגבי הטלפון הסלולרי? אחזת רכב? דלק?
טלפון סלולרי, דלק, אחזקת רכב, ועוד – אלו נחשבים הוצאות מעורבות: הוצאות ששימשו גם את העסק וגם אותנו. הוצאות כאלה מקבלות הכרה חלקית.  
כדי להכיר בהוצאות, הרשויות דורשות מאתנו להפריד בין החלק העסקי לחלק הפרטי, אם לא ניתן לבצע הפרדה, לא נקבל הכרה.
ומה לגבי עצמאיים שעובדים מהבית? האם ניתן לדווח על שכירות, משכנתא, ארנונה?
ישנם עצמאיים רבים שעובדים מהבית, ניתן לדווח על הוצאות העסק באופן יחסי. מה זה אומר? – לדוגמה אם חדר אחד מתוך שלושה חדרים משמש לעסק, אז שליש מהוצאות הארנונה, החשמל, הוצאות מימון המשכנתא, ובמקרים מסוימים גם השכירות, יהיו מוכרים.


ומה לגבי כיבוד וציוד למשרד הביתי?
ניתן להכיר ב 80% ממה שמדווח כהוצאות על "כיבוד קל" (עוגיות, קפה, מיץ וכו'), גם אם זה בבית. גם ציוד למשרד הביתי יהיה מוכר לפחת. למשל כיסא לחדר העבודה יהיה מוכר.

 

מה עוד מוכר לך? כדאי לבדוק
מעבר לכל מה שרשום פה, לכל עסק יש את ההוצאות המיוחדות שלו. לדוגמה, מורה ליוגה יוכל לדווח על רכישת מזרני יוגה, נגן יוכל לדווח על רכישת גיטרה וכו'. שווה להתייעץ עם רואה חשבון או יועץ מס, ולהבין אילו הוצאות מוכרות ספציפית לעסק שלכם. פעמים רבות נגלה הוצאות מוכרות שלא העלינו על דעתנו. דיווח נכון ומלא יכול לחסוך לנו אלפי שקלים בשנה, כדאי לדווח!


עסקים שלא מדווחים על הוצאה מוכרת למס מחמיצים הזדמנות, אז זכרו לעשות זאת!
לחצו כאן וגלו 4 טעויות שבעלי עסקים עושים הגורמות להם להחמיץ הזדמנויות. 

עבור לתוכן העמוד