שלא יגנבו לכם את הרעיון - על זכויות יוצרים לבעלי עסקים

בעידן הגלובאלי של תחרות ועודף מידע, על עסקים לבדל עצמם בענף שבו הם פועלים, על מנת שלקוחות יעדיפו להגיע אליהם במקום למתחריהם.
הדרך של בעל העסק לשמור על היתרונות היחסיים שלו היא באמצעות רישום זכויות קניין רוחני על יתרונות אלו. זכויות הקניין הרוחני כוללות זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים ומדגמים, ויש להתאים לכל נכס או שירות את זכות הקניין הרוחני המתאימה לו, וזכות זו מקנה לעסק, עם הזמן, את עיקר שוויו. דוגמא מובהקת כי הקניין הרוחני הוא הנכס המרכזי בעסק היא מותגי על, כגון, קוקה קולה, שבה המותג לבד שווה 60 מיליארד דולר בעוד שווי החברה כולה הוא 140 מיליארד דולר.   

כל מה שעסק צריך כדי לגבש לעצמו זכות יוצרים או קניין רוחני אחר הוא לרשום אותו, ואז יזכה בכל היתרונות שהוא מקנה, כגון הרתאה מפני הפרות, אכיפה בצווי מניעה במקרה של העתקות, זיופים וחיקויים, צבירת מוניטין מיד עם הגשת הבקשה ע"י שימוש בסימונים למשל TM, © וכד', האפשרות להעניק זיכיונות ורישיונות, הפחתת עלויות מול ספקים והעלאת מחיר כלפי לקוחות ובכך שיפור ברווחיות, ועוד.
 
אז... איך עושים את זה?

הפתרון הוא לזהות על מה ניתן לרשום את זכות הקניין הרוחני, ולרשום.
נתחיל מכך שלכל עסק יש מותג, שם עסקי או לוגו וכאשר מתחילים לעשות עסקים הדבר הראשון שיש לעשות הוא לרשום עליהם סימן מסחר. כך, בעלות של אלפי שקלים בודדים, שומר העסק על המוניטין של שמו.
על אתר אינטרנט או אפליקציה של העסק נרשום זכויות יוצרים. כיצד עושים זאת? באמצעות פורמט זכויות יוצרים בינלאומי. 
 
שששש  סודי ביותר!

אם לעסק יש מוצר אותו הוא מעוניין לפתח, יש לעשות זאת בדיסקרטיות ובליווי צמוד של עורך דין לענייני פטנטים, שכן גילוי לא מבוקר של הרעיון לצד שלישי כלשהו - ימנע את רישומו כפטנט או מדגם.

 

מה ההבדל בין פטנט למדגם?

פטנט הוא רישום המבוסס על ההיבט הפונקציונאלי של מוצר (כיצד המוצר עובד) בעוד מדגם הוא רישום המבוסס על ההיבט האסטטי של המוצר (עיצוב המוצר). כמובן שעל הפטנט להיות חדשני ועל העיצוב להיות חדש או מקורי, שכן לא ניתן לרשום פטנט או מדגם על פיתוח או עיצוב טריוויאליים.

הזיהוי של זכויות קניין רוחני בעסק אינו מסובך, אולם רצוי לוודא שמה שאנו סבורים כי הוא שלנו, אכן כך הוא. כך למשל, יש לבדוק האם מישהו רשם כבר סימן מסחר על השם שחשבנו שהמצאנו, ולא ידענו זאת קודם.... לצערי זהו מצב נפוץ.

לפיכך, הן כדי לוודא כי אנו לא דורכים על יבלת של עסק אחר, והן כדי לבנות לעצמנו חומת זהב של זכויות קניין רוחני, מומלץ להגיע בשלב כלשהו ליעוץ משפטי אצל עורך דין לענייני פטנטים, זכויות יוצרים וקניין רוחני לחיתוך מצב ויישור קו.

המאמר נכתב ע"י: עו"ד יריב קדם, בעל משרד עורכי דין בתל אביב העוסק בענייני טכנולוגיה, אפליקציות וקניין רוחני www.kedem-law.co.il.

  
שימו לב, עו"ד קדם יענה לשאלות בנושא קניין רוחני בעסקים, פטנטים, אפליקציות וסטארטאפים – בדיון חי בדף הפייסבוק שלנו! אל תפספסו הזדמנות לייעוץ ושיחה עם עו"ד – חינם!
רשמו ביומן - הדיון יתקיים ביום שני ה 19.5.14 בשעה 18:00 פה בדף הפייסבוק שלנו.

נתראה בדיון!

עבור לתוכן העמוד