יש אנשים ששואפים ליותר - אביב צור מחברת Portfolio על המעבר האמיץ משכיר לעצמאי

לכבוד יום העצמאות ביקשנו מאביב צור, מנכ"ל חברת פורטפוליו וגם לקוח ביפר טלמיטינג וביפר IM, לספר לנו על הרגע הזה, שבו החליט לוותר על משרה יוקרתית בבית השקעות ידוע, להקים חברה משלו (יחד עם שותפו רם מתתיהו) ולהפוך לעצמאי.

שלום אביב! ספר לנו קצת על פורטפוליו
"פורטפוליו הוקמה לפני שלוש שנים. זו חברת פמילי אופיס, אנחנו משמשים כמנהלי כספים ללקוח הפרטי או העסקי. המטרה היא לתת מענה לכל הצרכים הפיננסים של הלקוח, החל מקרנות, ביטוחים והתחייבויות כלפי המשפחה ועד לנושא של תכנון הפרישה. אני שמח להגיד שכיום החברה היא בין הגדולות ביותר בארץ. "

ומה עשית לפני שהוקמה החברה?
"עבדתי בתור שכיר כעשר שנים, במשרות בכירות בבתי השקעות ידועים."
מה גרם לך להחליט לעזוב את הביטחון הזה ולצאת לעצמאות?
"כשאתה עובד כשכיר זה כמו "פגע וברח", אתה עושה את התהליך עם הלקוח והוא ממשיך עם מישהו אחר. כשאתה מנהל עסק עצמאי אתה "מגדל" את הלקוחות, אתה עובר איתם שנים, מטפל להם בכספים לאורך כל הדרך. השירות הרבה יותר אינטימי, הרבה יותר מקיף, והרבה יותר מאתגר. כשאתה שכיר אתה בדרך כלל מתעסק בנושא אחד, וכשאתה מנהל פמילי אופיס אתה עובר את כל התהליך עם הלקוח ונוגע בכל התחומים."


מה ההבדל העיקרי בין להיות שכיר לעצמאי?
"כשאתה שכיר יש לך מעטפת שלמה של עזרים שתומכים בך ביום יום, דברים כמו רכב, טלפון, ביטוח מנהלים, אוכל, דלק. כשאתה הופך לעצמאי אתה צריך פתאום להתחיל מאפס, ובלי מערכת שתומכת בך. אתה מקים מערכת שלמה של אנשי קשר, מיילים, עובדים, דו"חות, מערכות ניהול, פתאום אתה צריך להבין קצת בראיית חשבון, להתמודד עם הוצאות וחשבוניות, עולם ומלואו.
בנוסף המדינה לא תומכת בעצמאיים: לעצמאים אין פנסיה, אין ימי מחלה והם לא יכולים לחתום בלשכה. לעשות את הסוויץ' לעצמאי זה מאד קשה בתור בן אדם שהיה שכיר יותר מעשר שנים."
אז למה בכל זאת החלטת להפוך לעצמאי ולוותר על כל היתרונות שבעבודה כשכיר?
"היתרונות האלה זה מה שנקרא כלוב זהב. נכון, ההתחלה כעצמאי היא לא קלה, אבל זו ירידה לצורף עליה. בסופו של דבר זה הבייבי שלך, גם אם אתה עובד עד מאוחר, אתה יודע שאתה עובד בשבילך. זה נותן הרגשה טובה, זה מרגש, אתה יודע שאתה נותן את הנשמה בשביל העסק שלך ואם זה מצליח, אתה מסתכל על העסק ואומר לעצמך – אני יצרתי את זה."

 

ספר לנו על הרגע המרגש שבו החלטת לעשות את השינוי
פתחתי את העסק יחד עם השותף שלי, רם מתתיהו. רם הוא חבר ילדות, עם ניסיון של 11 שנה בשוק ההון. זה לא דבר שהוחלט ברגע, חשבנו על זה כמה שנים וברגע הנכון החלטנו ללכת על זה ביחד.


האם לדעתך להיות עצמאי מתאים לכולם?
"לא, זה לא מתאים לכל אחד. יש אנשים שמעדיפים לקום בשמונה בבוקר, לחזור בשש בערב הביתה ולשכוח מהעבודה, ויש אנשים ששואפים גבוה יותר.
אבל כמה שלא תתקדם בעבודה, ההתקדמות כשכיר בתוך עסק היא מוגבלת, ויש אנשים שנוצר אצלם צורך להתקדם בחיים. אצלי זה צורך שהתחיל עוד בתור צעיר בבתי השקעות. בנוסף הרגשתי שהצורך של הלקוחות הוא צורך הרבה יותר מקיף ממה שיכולתי לתת להם כשכיר. יש הרבה יועצים בשוק, וחשבתי שאם היינו מחברים אותם לאדם אחד שהיה נותן שירות, זה היה הרבה יותר נוח ללקוח. וכיום זה בדיוק מה שאנחנו נותנים ללקוח. מטפלים לו בכל הצרכים הפיננסים.
אני רואה את זה בתור שליחות, הבן אדם עבד כל החיים שלו והוא רוצה לצאת לפנסיה בכבוד, ואנחנו פה כדי לעזור."

 

חברת פורטפוליו מספקת פיתרון פיננסי ייחודי לניהול חיסכון: לפרטים נוספים לחץ כאן
 

עבור לתוכן העמוד