פרודוקטיביות! איך להכפיל את ההספק שלך וגם ליהנות מזה

רבים מאתנו חיים בתחושה שאנחנו במרוץ מטורף, עושים המון, ובכל זאת... לא מספיקים!
אז מהם הסודות לפרודוקטיביות ואיך ניתן לשפר את ההספק וגם ליהנות מזה?
נקדים ונאמר שחלק מההצעות פה נוגדות את האינסטינקטים שלנו, אבל זה בדיוק הסוד.


1. את השעה הראשונה בכל יום, הקדישו... לעצמכם!
אנחנו קמים בבוקר, במקרה הטוב שותים איזו כוס קפה, ומיד ניגשים לטלפון הנייד שלנו, להודעות, לוואטסטפ, לשיחות, לתיבת המייל שלנו. אנחנו מיד זורקים את עצמנו לתוך רצונות של אנשים אחרים - מה אנשים אחרים רוצים וצריכים מאתנו. האנרגיה שלנו מתפזרת ומתבזבזת ואנחנו לא פרודוקטיביים. אז נכון, אנחנו מתעוררים ומיד רוצים להסתער על העולם, אבל הרבה יותר פרודוקטיבי יהיה לא להתקרב בכלל לטלפון או למחשב שלנו, לאכול ארוחת בוקר מסודרת, לעשות פעילות גופנית קצרה, אולי קצת מתיחות או טיול קצר, ולאחר מכן אולי כמה דקות של מדיטציה, וגם פשוט, לשבת ולחשוב. אתם בטח אומרים לעצמכם – בקושי יש לי זמן לאכול ארוחת צהריים!  למי יש זמן לארוחת בוקר וטיול?
הזהרנו מראש שחלק מההצעות פה נוגדות את האינסטיקט שלנו, אבל אם נקדיש את הזמן הזה בבוקר כדי לנקות את הראש, נהיה הרבה יותר פרודוקטיביים בהמשך היום ובעצם נחסוך זמן.
זה גם זמן טוב להיזכר מה הכי חשוב לנו, מה המטרה שלנו, ולא להיסחף במהלך היום להתעסקות בדברים שוליים שלא מקדמים אותנו באמת.
ומעבר לפרודוקטיביות, לפתוח ככה את היום זה פשוט, כיף! ממלא אותנו בתחושת הנאה, סיפוק, וסדר פנימי.

2. מולטי טסקינג לא באמת עובד.
מכירים את זה שאתם עובדים על הצעת מחיר, ואז מקבלים טלפון, מדברים עם לקוח, חוזרים להצעת מחיר, קופץ לכם מייל, אתם קוראים, מחליטים לחזור למייל מאוחר יותר, חוזרים להצעת מחיר וכו'.
אנחנו חיים באשליה של מולטי טסקינג – ביצוע משימות במקביל. אבל בעצם אנחנו עוברים ממשימה למשימה. מחקרים רבים הוכיחו שאנו מבזבזים זמן רב במעבר בין משימות, היות ובכל פעם המוח שלנו צריך להיזכר בכל הפרטים מחדש ומבזבז זמן רב רק כדי להגיע לאותה נקודה בה היינו לפני שעזבנו את המשימה. הרבה יותר פרודוקטיבי היה לסגור הכל, לסיים את הצעת המחיר ואז להתפנות לטלפונים ומיילים למשל. אולי אתם שואלים את עצמכם – אבל איך אפשר לסגור את הכל? אני חייב להיות זמין כל הזמן ללקוחות שלי!
התשובות בסעיפים הבאים...

3. הכניסו את ההפרעות למסגרת.
המשאב היקר ביותר שלנו הוא הזמן, ואנחנו בתחרות על הזמן שלנו עם אנשים אחרים. עלינו להרגיל את הלקוחות, העובדים והסובבים אותנו, לעובדה שהזמן שלנו יקר לנו.
אפשר לשלוח מייל לכל הלקוחות ולהגיד – אני רוצה לעשות עבודה טובה יותר עבורכם ולפתח מוצרים ושירותים חדשים. על מנת להתרכז במשימה, אני אהיה זמין לשיחות, מיילים והודעות בשעה אחת עד שלוש בכל יום. זוהי רק דוגמה, אפשר כמובן כל שעה אחרת או כמה פעמים ביום, מה שנוח לכם. העיקר שתשאירו לעצמכם גושים של לפחות שעתיים-שלוש של עבודה ללא הפרעה.
ואולי תשאלו - אם בכל זאת אני רוצה להיות זמין, למשפחה, לילדים, למתעניינים חדשים, ללקוחות שלי?
במקרה כזה, שקלו להשתמש בשירות מענה אנושי חיצוני, שנותן פתרון זמני ומכובד ללקוחותיכם, עונה בשמכם למתקשרים, מעביר לכם את ההודעות בצורה מרוכזת, ומאפשר לכם לחזור לכולם בזמן שלכם ובחלון הזמן שקבעתם.

4. רוצים לצעוק הצילו? – האצילו!
יכול להיות שבעל נגריית בוטיק לא חייב לשבת כל היום על שיווק, להבין בפייסבוק, בגוגל ובכל הכלים שיש. יכול להיות שניצול זמן טוב יותר יהיה אם הנגר שלנו פשוט... יבנה רהיטים! האצלת סמכויות והעברת השיווק לידיים מקצועיות וחיצוניות, יכולה לחסוך זמן רב ולהגדיל משמעותית את הפרודוקטיביות ואת הפריון של העסק. במקום לבזבז זמן על מלחמה עם הכלים הטכנולוגיים לשיווק, הנגר שלנו מתרכז בלעשות את מה שהוא הכי טוב בו. בזמן ששירות חיצוני ומקצועי מעלה עבורו קמפיין, בעל העסק כבר בנה עוד ארון בשווי אלפי שקלים, בהחלט פרודוקטיבי יותר עבור העסק.

5. איך הגעתי לתמונות של דודה של האקסית שלי?
רובנו עובדים עם מחשב ועם חיבור לאינטרנט. קל מאד לצאת מריכוז עם כל ההתראות שקופצות לנו מסביב, מהפייסבוק, מהוואטסאפ וכו'. וגם קל מאד לגלוש "רק לרגע" לאתר חדשות ולהתעדכן. הדברים האלה הם זוללי זמן ענקיים! אם נכנסנו לפייסבוק בגלל התראה, אנחנו עשויים לא לשים לב בכלל שעברה כבר חצי שעה ואיכשהו אנחנו מסתכלים עכשיו על תמונות של החברה הכי טובה של אשתו של דוד שלנו...  אנחנו מציעים להתייחס להפרעות האלה בדיוק כמו לשיחות טלפון ומיילים – לשים אותן בצד!
הסירו התראות "פוש" שתופסות את תשומת לבכן, ואם אתם חייבים לבדוק, היכנסו בצורה מרוכזת ומודעת ובזמן מתוכנן מראש. לדוגמה אחרי שלוש שעות עבודה, או אחרי שסיימתם משימה גדולה.

6. מה הדלק שלך?
כדי להיות במיטבנו, אנחנו זקוקים לאנרגיה. אנרגיה מגיעה ממזון מזין, שינה טובה, ופעילות גופנית. ולמרות זאת, המון בעלי עסקים אוכלים גרוע (כי אין זמן וקונים בחוץ או אוכלים שטויות), לא ישנים מספיק (כדי להספיק יותר!) ולא עושים שום פעילות גופנית (למי יש זמן לזה?). ושוב, אנחנו נכנסים לאשליה של ניצול זמן טוב. גוף בריא, פעיל ומלא באנרגיה, יהפוך אותנו לפרודוקטיביים הרבה יותר. נתעייף הרבה פחות, נהיה הרבה יותר מרוכזים ונספיק הרבה יותר. והכי חשוב, גם נרגיש הרבה יותר טוב!

7. רוצה להצליח? לך לים!
עוד סוד לפרודוקטיביות הוא - חופש! החופש והתחדשות הגוף, הנפש והמוח, הם חשובים מאד להמשך עבודה יצירתית, יצרנית ויעילה. חשוב מאד לנוח! אם אתם מבעלי העסקים שעובדים גם בשישי וגם בשבת ולא עוצרים לרגע, אתם כנראה חיים באשליה של הספק. לא תוכלו לשמור על הספק גבוה ופרודוקטיביות לאורך זמן בצורה כזאת, פשוט תישחקו.
קחו לפחות יום אחד בשבוע של חופש אמיתי, בלי לחץ, בלי עבודה, תנו לעצמכם להתחדש, לכו לים, שכבו על החול, שחקו עם הילדים ברוגע, תיהנו ותנו מנוחה לגוף ולמוח.
וגם במהלך יום העבודה, קחו הפסקות אמיתיות. אל תאכלו תוך כדי שאתם עונים למיילים ואל תדברו על עבודה עם העובדים בהפסקה. צאו להפסקות טובות ומחדשות, צאו לטיול בשמש, שבו במקום נעים, אכלו אוכל מזין, הקשיבו למוזיקה, עשו מתיחות או כל פעילות אחרת שמשחררת אתכם, התנתקו מהעבודה לחצי שעה! כשתחזרו לעבוד תהיו פרודוקטיביים הרבה יותר. הבטחנו לכם שלהיות פרודוקטיביים יותר זה מהנה!

בהצלחה!

עבור לתוכן העמוד