איך לקבל יותר כסף מהמדינה?

דו"ח שנתי, מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי, ואנחנו בסך הכל רצינו לפתוח עסק...
לקראת סוף שנת 2016 בעלי עסקים רבים מתמודדים עם עולם רשויות המיסים שעשוי להיות מבלבל. פנינו לרו"ח מאיר קלר, ממשרד קלר את כהן רואי חשבון, כדי לעשות קצת סדר בבלאגן. מאיר נתן לנו טיפים שימושיים ואף מפתיעים שיכולים לחסוך לכולנו לא מעט כאב ראש וכסף – לגזור ולשמור!


עוסק פטור או עוסק מורשה – מה עדיף?
מומלץ בחום להיות עם אצבע על הדופק  לאורך כל השנה על סך מחזור ההכנסות השנתי המצטבר של העסק. במידה ומתקרבים לתקרת העוסק פטור (99,006 ש"ח בשנת 2016) כדאי מאוד להתייעץ עם רואה חשבון בנוגע לאפשרות לשינוי יזום לעוסק מורשה עוד לפני שעוברים את התקרה ואז כבר אין ברירה.
תכנון חכם ובזמן, עשוי לחסוך אלפי שקלים תשלומי מע"מ מיותרים שהעסק יכול היה "להפיל" על הלקוח. חשוב לזכור שלקוח שהינו עוסק מורשה/חברה בע"מ יהיה אדיש לתוספת המע"מ שמגיעה עם חשבונית מס במקום קבלה, כי הוא מזדכה על המע"מ הזה בכל מקרה. לכן אל תחכו לרגע שבו תגיעו לתקרת ההכנסות של עוסק פטור, בדקו את הכנסותיכם לאורך כל השנה ובצעו את המעבר ברגע הנכון.


האם יש מקרים שבהם עדיף להפוך לעוסק מורשה גם אם לא הגענו לתקרת ההכנסה של עוסק פטור?
בהחלט. בעל עסק שרוב לקוחותיו הינם עוסקים מורשים/חברות בע"מ - ייתכן מאוד שכדאי לו בכל מקרה לעבור לעוסק מורשה, גם אם אינו חייב. בעל העסק עשוי להרוויח כסף נקי מהמעבר שכן יהיה זכאי להחזר מע"מ על הוצאות שהוא מוציא בכל מקרה.


האם יש דרך לעצמאי לקבל יותר הטבות וכספים מהמדינה?
בהחלט. מס הכנסה רוצה לעודד הפקדות לפנסיה לעצמאיים ונותן לנו הטבות על ההפקדות שלנו לפנסיה (עבור עצמנו!). ניתן להצהיר על ההפקדות שלנו לפנסיה כהוצאה מוכרת ולקבל ניכוי מס ואף זיכוי. יש  דרכים למקסם את הטבות המס הללו.
לדוגמה, עצמאי שמרוויח 17,000 לחודש (204,000 לשנה - רווח נקי לאחר הוצאות) יכול להפריש עד 16% על הרווח (32,640 ₪) ויקבל בחזרה 14,168 ש"ח כתוצאה מניכויים וזיכויים ממס הכנסה + החזרים מהביטוח הלאומי יחדיו. המשמעות היא שאנחנו מפרישים כסף עבור עצמנו ומקבלים במתנה מהרשויות כסף בחזרה.
באופן כללי מומלץ להפריש את הסכום המרבי המוכר.


ומה אם אין לנו כסף להפריש לעצמנו לפנסיה?
כמובן שכל מקרה לגופו, ויש מקרים שבאמת אין אפשרות להפריש ואנו מאבדים את ה"מתנות" ממס הכנסה ומהביטוח הלאומי. אבל אופן כללי מומלץ להפריש לפנסיה את הסכום המקסימלי האפשרי לצורך החזרים. בדרך כלל אפילו כדאי לקחת הלוואה בשביל ההפקדות האלו, כי זה יהיה שווה לכם הרבה יותר מאשר הריבית שתשלמו על ההלוואה.

 

האם נכון שתמיד כדאי לדווח על כמה שיותר הוצאות בעסק?
לא תמיד נכון! וזה אולי הטיפ הכי חשוב שלי בריאיון הזה.
נכון שככל שיש יותר הוצאות בעסק אז הרווח הנקי קטן יותר והמיסים פוחתים, אבל זה לא אומר שתמיד כדאי לדווח על כמה שיותר הוצאות. למה? כי יש מקרים שבהם דווקא עדיף שהרווח הנקי יהיה יותר גדול! למשל דמי לידה אצל עצמאיים מחושבים עפ"י הרווח הנקי. לבעלת עסק שנמצאת בהריון שווה לפעמים לוותר על דיווח על ההוצאות, להגדיל את הרווח הנקי, לשלם יותר מיסים, אבל לקבל דמי לידה גדולים הרבה יותר. כשעורכים את דו"ח 2016 חשוב לשים לב לכל הנתונים של בעל העסק ולא רק לנתונים היבשים של העסק. 


תודה רבה מאיר! טיפים מצוינים. לסיום, אפשר לשמוע קצת על המשרד שלכם?
בטח! משרד רואי החשבון קלר את כהן ממוקם במודיעין, מטפל בעוסקים פטורים, עוסקים מורשים, עמותות, אגודות שיתופית וכל סוגי הלקוחות. ההתמחות שלנו היא בעסקים קטנים ובינוניים. המשרד מעניק מעטפת לבעל העסק, נותן שירות אישי, זמינות מלאה ומענה מהיר. אצלנו מאמינים שכשמכירים את הלקוח באמת אז גם השירות יותר טוב. אנחנו מעניקים הרבה הדרכה וייעוץ ללקוחות שלנו, אוהבים להכיר את הלקוח ואת סיפור חייו ולא רק לקחת ממנו כסף.

לאתר של קלר את כהן רואי חשבון לחצו כאן

עבור לתוכן העמוד