מיוחד לחג הפועלים: מה עדיף להיות, פועל (שכיר) או בעל עסק?

מעטים השכירים שלא חלמו על פתיחת עסק עצמאי - להיפטר מהבוס, לא לתת דין וחשבון ולצאת לחופש מתי שמתחשק. אבל השכירים שעוברים לעצמאות מגלים עולם לא פשוט, עם יתרונות וחסרונות. אז מה עדיף? להיות הבוס של עצמך או לעבוד תחת בוס? מאמר מיוחד לראשון במאי.


מי אוהב בירוקרטיה?
כשאתה שכיר, הניירת היחידה שאתה מכיר היא תלוש המשכורת שלך... אבל כשאתה עצמאי, פתאום צריך להגיש דו"חות למס הכנסה ולביטוח לאומי ולמע"מ, לשלם מקדמות, לאסוף קבלות, להוציא קבלות ובקיצור, הרבה עצים נכרתו למען יחסי העצמאיים עם רשויות המס ועם הלקוחות שלהם. ללא ספק זהו חלק פחות נעים בעצמאות. אלא אם כן העסק שלך הוא לראיית חשבון...


מי אמר זכויות סוציאליות ולא קיבל?
כשאתה שכיר, ברור לך מאליו ש - "מגיע לך". מגיע לך לקבל פנסיה, מגיע לך לקבל דמי מחלה, חופשה, אבטלה, פיצויים. אבל כשאתה עצמאי, המצב שונה מאד. אף אחד לא מפריש לך כסף לטובת הפנסיה, אין תשלום על ימי מחלה ולא חופשה ואין פיצויים אם לקוח עוזב אותך.


אין סיכון, אין סיכוי
כשאתה שכיר, אין סיכון מלבד הסיכון שיפטרו אותך. עצמאי משקיע בדרך כלל כסף, אנרגיה וזמן בעסק, בלי שום ידיעה האם העסק עומד להכניס לו כסף כמצופה. יש בעלי עסקים רבים שלקחו הלוואות ונכנסו לחובות עתק בגלל עסק שלא הצליח. שכיר לא צריך לקחת סיכון ולא צריך להשקיע סכומי כסף.  מצד שני, תקרת ההכנסה של השכיר היא מוגבלת, ושל העצמאי פתוחה לרווחה. אין שום הגבלה ולא צריך לבקש העלאה מהבוס. עצמאי מצליח יכול לגדול ולהפוך לחברה שמכניסה סכומי כסף שהשכיר יכול רק לחלום עליהם.


מי באמת נהנה יותר?
מי נהנה יותר מהעבודה, שכיר שעובד תחת בוס או עצמאי ש"הגשים את החלום" והוא הבוס של עצמו? התשובה ממש לא חד משמעית. ניקח לדוגמה מעצבת גרפית שעובדת במשרד פרסום. המעצבת שלנו אוהבת לעצב וליצור, אבל אם היא תחליט לפתח עסק עצמאי, היא לא תהיה רק מעצבת. היא תהפוך להיות אשת שיווק, ניהול, שירות לקוחות, הנהלת חשבונות ועוד. ייתכן שהיא תמצא את הדרך ליהנות גם מצדדים אלה של העסק, וייתכן שלא.

ביטחון או כאב בטן?
בעלי עסקים רבים מתארים תחושה של "כאב בטן", שבעצם מבטאת תחושה של חוסר בביטחון. כשכיר, אם לקוח עוזב את החברה, אתה תמשיך לקבל משכורת. אבל כעצמאי – אם אין לקוחות, אין כסף. כמו שאמרה בעלת עסק אחת "צריך להאכיל את העסק כל הזמן, כמו תינוק, אחרת הוא ימות".
וגם אם יש לקוחות, אין ביטחון שהם ישלמו בזמן, או יתעקשו לשלם בשוטף +. כעצמאי אינך מוגן בחוק מפני הלנת שכר כמו שכיר ואין שום ביטחון שב 10 לחודש ייכנס כסף לחשבון הבנק שלך.

כמה עולה החופש?
עצמאיים רבים יגידו שעם כל הקשיים, כל הבירוקרטיה וחוסר הוודאות, אין סיכוי שהם יחזרו להיות שכירים. הסיבה העיקרית היא החופש והגמישות. למשל הורים עצמאיים נהנים בדרך כלל מזמן רב יותר עם ילדיהם ומגמישות גבוהה. אם עובדים בצורה מסודרת ומחושבת, אפשר לצאת לחופשות מתי שמתחשק מבלי לקבל אישור מאף אחד (אבל רצוי להודיע ללקוחות מראש...). אפשר ללכת לים בבוקר ולעבוד בערב, או לקחת יום חופש בכל יום שלישי... או במילים אחרות, כשאתה עצמאי, אתה לא חייב דין וחשבון לאף אחד, חוץ מאשר לעצמך (וללקוחות שלך).  וזה דבר שקשה להעריך כמה הוא שווה.

 

לסיכום, להיות עצמאי היא הבחירה הקשה יותר עבור רוב האנשים, הבחירה הזו מגיעה עם אחריות רבה ומעט זכויות. אם יש לך צורך עז בביטחון ובמשכורת קבועה, יכול להיות שהעצמאות היא לא בשבילך. אבל אם יש בך תשוקה ליזמות, יכולת לעמוד בטלטלות ובחוסר וודאות – הדרך הקשה יכולה להפוך למשתלמת בסופו של דבר, וכעצמאי, השמיים הם הגבול. 

עבור לתוכן העמוד