איך להיות בעל עסק חופשי ולא העבד של העסק שלך

כשהקמנו את העסק שלנו היה לנו רעיון, חלקנו חלמנו ליצור עסק רווחי ולמכור אותו באקזיט משוגע, חלקנו חלמנו להיות חופשיים מבוסים ואדונים לעצמנו, וחלקנו רצינו פשוט לממש את היכולות ואת הכישרון שלנו בצורה הטובה ביותר.
אבל עסק מתגלה כדבר שדורש המון - תכנון, פיתוח, עבודה יומיומית של שירות או יצירת מוצרים, שיווק, ניהול חשבונות, שירות לקוחות, התמודדות עם הרשויות ועוד ועוד. ועכשיו במקום בוס אחד, יש לנו המון בוסים (לקוחות), והם לא דואגים לנו לפנסיה, לביטוח לאומי ולמשכורת מסודרת. לפעמים העסק הופך להיות לדבר כל כך מלחיץ עד שאנחנו לא ישנים בלילה. אז איך אפשר להשתחרר מהמלכודת, ולהתחיל בתהליך שיהפוך את העסק למשהו שעובד עבורנו ולא אנחנו עבורו:


חזקו את עצמכם קודם
ההמלצה הזו אולי תישמע לכם מוזר בהתחלה, אבל זה עובד, ובגדול. בכל יום, כשאתם קמים בבוקר, צרו לעצמכם "טקס בוקר". לפני שפתחתם את המחשב, לפני שהתקרבתם לסמארטפון, עשו את טקסט הבוקר. טקס בוקר יכול להיות מורכב מפעילות גופנית כלשהי (הליכה/יוגה/חדר כושר/ריצה, מה שאתם אוהבים) + ארוחת בוקר מזינה ובריאה. ארוחת הבוקר היא חשובה מאד, דאגו לאכול אוכל מזין, כמו שייק ירוק, או דייסת קוואקר, או ירקות ופירות, או כל דבר אחר שאתם אוהבים ויזין את גופכם באנרגיה טובה ובריאה. טקס זה ישדר מסר למוח שלכם ולגוף שלכם – אני הכי חשוב. קודם כל אני דואג לבריאות שלי ולעצמי, לפני העסק, לפני הלקוחות, לפני המשפחה, לפני הכל. אולי זה נשמע לכם אגואיסטי, אבל בעזרת טקס הבוקר תהיו רגועים יותר, משוחררים יותר, שמחים יותר ופרודוקטיביים יותר. זה יעשה טוב לכם, לעסק שלכם, ולכל מי שסביבכם.


שנו טוב בלילה
שנת לילה טובה מחדשת את המערכות ומאפשרת לנו להתאושש מלחצי היום הקודם. מחקרים רבים מראים שבזכות שנת לילה טובה נהיה מרוכזים יותר, נוכל ללמוד טוב יותר ועוד. כאשר אנחנו לא ישנים מספיק אנחנו פחות שמחים, פחות סבלניים כלפי עצמנו וכלפי הסביבה והלקוחות שלנו ופחות יעילים בעבודה. נסו לישון לפחות 8 שעות. 8" שעות?? אבל אני ישן רק 6 שעות, אין לי איפה לדחוף עוד שעתיים!" ברור, החיים שלנו עמוסים ולחוצים מאד, אבל אם יש לנו הרגל של לישון 6 שעות, תוספת של עוד שעתיים שינה תחזיר נספיק בחמש שעות של פוקוס בריא וממוקד.


פטרו לקוחות
לכל עסק יש לקוחות טובים ולקוחות פחות טובים. מהם הלקוחות הטובים? אלה שכיף לעבוד איתם, שמשלמים בזמן, שמעריכים את העבודה שלנו, שלוקחים מאתנו מעט אנרגיה ומכניסים לנו הרבה לחשבון הבנק. לעומת זאת לקוחות פחות טובים הם אלה שלא משלמים בזמן, תמיד באים בתלונות, לא מרוצים ולא מעריכים את העבודה שלנו, או בקיצור – זוללי אנרגיה! פטרו את הלקוחות הפחות טובים. זה יהפוך אותנו לבעלי עסקים מאושרים הרבה יותר. ואל תדאגו, זה ישאיר מקום לעוד לקוחות טובים להיכנס...


עשו רק את הדברים החשובים
שבו והכינו רשימה של כל הדברים שאתם עושים בעסק. לדוגמה: מענה למיילים, טלפונים, שירות לקוחות, פיתוח מוצר, שיווק, כתיבת פוסטים, כתיבת מאמרים, הנהלת חשבונות וכו'. קחו מארקר וסמנו את הדברים שמכניסים לכם כסף בטווח הקצר ובטווח הארוך (לדוגמה: פרסום – מכניס כסף מידי, יצירת שירות או מוצר חדש – מכניס כסף בטווח הארוך).
כל הדברים האחרים – שאפו להעביר לאנשים אחרים. הזמן שלכם יקר, חבל שתבזבזו אותו בשירות לקוחות, מענה למיילים ועוד דברים שמסיתים את תשומת לבכם מהדברים המכניסים באמת בעסק. ככל שתתעסקו יותר בדברים החשובים, כך העסק יצליח יותר ולכם יהיה יותר זמן וחופש לעצמכם.


האצילו סמכויות
כאמור, את הדברים הפחות חשובים בעסק – שאפו לתת לאנשים אחרים לעשות. אבל גם דברים שאתם פחות אוהבים לעשות כדאי להוציא מכם ולהעביר לעובד, ואם אין לכם כרגע יכולת להחזיק עובד, שכרו שירותים במיקור חוץ. אם במשך שעות ביום אתם מנסים לכתוב פוסטים לפייסבוק ולשווק את העסק, אבל אתם פשוט לא אוהבים את זה – מה עשינו בזה? יצרנו לעצמנו חיים של סבל ותסכול. עדיף להעביר את המשימה לגורם חוץ (אגב... בביפר יש חבילת תוכן משתלמת במיוחד). אם אתם לא אוהבים לדבר בטלפון, דאגו לשירות מענה אנושי, אם אתם שונאים להתעסק בניירת והנהלת חשבונות, דאגו למנהל חשבונות מקצועי ומסור, וכו'. השתדלו לעשות כמה שיותר דברים שאתם אוהבים בעסק.


אל תהיו זמינים כל הזמן
אין צורך להיות זמינים כל הזמן. דאגו למענה אנושי וכבו את הטלפון מדי פעם. למה? קודם כל זה ייתן לכם שקט נפשי וזמן לחשוב ולהתרכז באמת, ודבר שני, גם הלקוחות שלכם יתפסו אתכם כאנשים חשובים ועסוקים. כולם אוהבים מישהו שהוא טיפה "קשה להשגה". כמובן, זה לא אומר לזלזל בלקוחות שלכם, חזרו לכל מי שהשאיר הודעה במענה האנושי וטפלו בלקוחות ובעסק, אבל בזמן שלכם. במקום לתת לטלפונים להוציא אתכם מריכוז לאורך כל היום, חזרו לכולם באופן מרוכז וחסכו המון זמן ועצבים.
מקווים שתבחרו ליישם לפחות חלק מההמלצות הכתובות כאן, ומאחלים לכם שהעסק יהפוך למקור לחופש ולחירות ולא לעבדות.
 

עבור לתוכן העמוד