על מה המדינה צריכה לבקש סליחה מבעלי העסקים?

לקראת יום כיפור, ביקשנו מעצמאיים בקבוצת "עצמאים עושים שינוי" להגיד לנו על מה הם חושבים שהמדינה צריכה לבקש מהם סליחה. אם גם אתם עצמאיים, בטוחים שתוכלו להזדהות עם חלק מהדברים...

 

שוטף + אף פעם
אחת ההמצאות המטריפות ביותר לבעלי עסקים היא המצאת השוטף +. בעל העסק מחויב לשלם משכורות לעובדים בתחילת כל חודש, בין אם היו הכנסות ובין אם לא. אבל אף אחד לא מחויב לשלם לבעל העסק בתחילת החודש עבור שירותיו.
לא רק שלקוחות רבים משלמים בתנאים בלתי הגיוניים של שוטף + 30, שוטף + 60, שוטף + 90,ובעלי עסקים רבים כבר התרגלו להמתין שלושה חודשים ולפעמים יותר עבור תשלום המגיע להם, אלא שהמדינה והרשויות המקומיות בעצמן מנהיגות מוסר תשלומים נוראי! מי שעבד עם רשות מקומית יודע שאפשר לחכות גם חצי שנה לתשלום ואפילו יותר.
אז פעם אחת המדינה צריכה לבקש סליחה שהיא לא מוציאה את השוטף + מחוץ לחוק, ובפעם השנייה על כך שהיא בעצמה מנצלת את השוטף לעיכובי תשלום לא סבירים.

 

בירוקרטיה הורגת
לפעמים נדמה שמוסדות הביורוקרטיה בישראל הן ברמה של מדינות עולם שלישי. מטרטרים אותך באינסוף טפסים, יחס אדיש ומזלזל מצד הפקידים והפקידות, אין תקשורת טובה בין משרדי הממשלה ויש כפילות מיותרת בין הגופים (מע"מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי, עירייה, משרד התעסוקה, רשם החברות ועוד ועוד). לא הגיע הזמן שהגופים האלה ילמדו לשתף מידע אחד עם השני במקום לטרטר אותנו שוב ושוב? בעידן הממוחשב של היום, כל הפרטים יכולים לעבור בצורה קלה ממשרד אחד לשני. אנחנו מבטיחים לא להתגעגע לטפסים...

 

ביטוח לאומי - לוקח ולא נותן בחזרה
אחת הנקודות הכואבות אצל בעלי עסקים – הביטוח הלאומי.
עצמאי משלם ביטוח לאומי מוגדל עבור עצמו, ומשתתף בתשלום הביטוח הלאומי של עובדיו, ולמרות זאת, כשמגיע הרגע לקבל בחזרה, אין לו זכויות.
עצמאי לא זכאי לתשלום עבור ימי מחלה, אין דמי הבראה, לא פנסיה, אין ימי חופשה וגם לא דמי אבטלה. אפילו את דמי הלידה במקרים רבים היולדת נדרשת להחזיר. חלית? נפצעת? – שיהיה לך בהצלחה!

 

קידמה לאחור
נראה שרבים מהחידושים הטכנולוגיים הצליחו לדלג על מוסדות המדינה ועל משרדי הממשלה. לדוגמה: באתרי האינטרנט התשלומים רק דרך דפדפן אקספלורר, אקספלורר! מי עוד גולש בדפדפן הזה? ודוגמה נוספת היא הפקסים! – בעידן של מיילים, סמארטפונים ואפליקציות, משרדי הממשלה לא מוותרים על טעם של פעם ודורשים מאתנו שוב ושוב – תעביר לי בפקס בבקשה!

 

חוקקת חוק? תממני!
מדי פעם נחקקים במדינת ישראל חוקים חדשים להגנת העובד, החוקים האלה נפלאים ונהדרים (הלוואי והיו חוקים דומים לעצמאיים!), רק שהמדינה לא עושה את הצעד הבא של לממן את השינויים האלה, והכל נופל על כתפי המעסיק. למשל הוספת ימי חופשה לעובד או תשלום דמי אבטלה גם לאבות - נפלא! אבל למה אנחנו צריכים לממן את זה? בשביל מה יש ביטוח לאומי? שינויים כאלה
יכולים למוטט עסק קטן.
פשוט חוסר התחשבות!
נראה שהמדינה לא רואה את בעלי העסקים, ולא מתחשבת בצרכים שלהם. לשכירים שלל חוקים המגנים עליהם, ולעצמאים אין. פעמים רבות התחושה היא שהמדינה מתייחסת לעצמאיים כאל גונבי כספים ומעלימי מיסים, והאזרחים השכירים חושבים עלינו כצד החזק והרשע - העשירים והעושקים שמרוויחים על חשבון השכירים.
אבל בעלי העסקים הקטנים והבינוניים הם כוח חשוב מאין כמוהו שמעניק פרנסה לשכירים רבים, הם האנשים שעובדים ימים כלילות, פעמים רבות ללא תגמול, ללא ביטחון וללא זכויות. העצמאי לא יכול לקחת ימי חופשה בלי להפסיד, ימי מילואים דורשים התאוששות של ממש, ואם העסק נקלע לקשיים דווקא כשבעלת העסק בהריון, אז אף אחד לא מבטיח שתהיה לה עבודה אחרי שתלד.
יש הרבה שינויים שצריכים להיעשות, אבל בינתיים המדינה יכולה לעזור, למשל לספק לנו תמיכה משפטית כדי להתמודד עם שלל החוקים הסבוכים. אבל במקום להקל, המדינה מקשה עלינו, ומי שזוכה להקלות הם הטייקונים שמקבלים תספורות והקלות בזכות סוללות עורכי הדין שלהם.


אז עד שיהיה שינוי, אנחנו חושבים שלקראת יום כיפור, מגיע לנו לפחות לקבל סליחה מהמדינה!


 

לאתר האינטרנט של עצמאים עושים שינוי


לדף הפייסבוק של עצמאים עושים שינוי

עבור לתוכן העמוד